Michelin Hakkında

Michelin Fransa'nın Auvergne bölgesinde bulunan Clermont-Ferrand şehrinde merkezi bulunan ve asıl olarak araç lastiği üreten bir şirkettir. 28 Mayıs 1888 yılında Édouard ve André Michelin kardeşler tarafından kurulmuştur. Michelin markası dışında B.F.Goodrich, Taurus, Kormoran ve Uniroyal markalarına da sahiptir.

Yeni yüzyılın başlarında Clermont-Ferrand bölgesinde bulunan fabrika 74 dönümlük arazide ve 4bin çalışanı vardı. Firma ilk yurt dışı şirketini Londra’da Michelin Tyre Co. Ltd. Olarak açtı. 1990’lar da firma ilk doğa dostu olan ve yeşil lastik adı verilen lastiklerin tanıtımı gerçekleşti.
Bununla birlikte yenilikci PAX sistemi (patlasa bile güvenli bir sürüşü devam ettiren lastik) sonra Tweel modeli esnek bir malzemeden yapılan virajlarda oluşabilecek şokları emmesi için sırt deseni oluşturuldu. Bu ileri görüşlü düşünce yapısı patlak lastik değişimleri ile ilgili sorunların sona ermesini hedeflemektedir.

Michelin Lastikleri İçin Başlıca Tarihler

1889 – Bisikletler için fren balatası üreten aile şirketi, Edouard ve Andre Michelin tarafından devralınır.

1891 – Edouard Michelin, yalnızca 15 dakikada sökülebilen ve tamir edilebilen bir lastik modeli geliştirir ve patentini alır.

1923 – 2.5 bar basınçlı ve 15.000 km ömrü garantili binek otomobil lastiğinin icat edilmesi.

1965 – Clermont – Ferrand ‘ın kuzeyinde kurulan test ve araştırma merkezi.

1988 – Michelin Tayland ve Japonya şubeleri açılır.

1995 – Polonya’dan başlayarak, Avrupa pazarında hızla satın almaların başlaması.

2002 – Rusya fabrikasının inşası.


Michelin Lastiklerinin Özellikleri

GreenX ve Energy Saver serileri, düşük yuvarlanma direnci ile yakıt tasarrufu sağlayan, doğa dostu ürünlerdir.Ürünlerinin %90’ı üst düzey konfor sunmaktadır.

Yol tutuş performansı, dinamik manevralara tepki süresi gibi sürüş dinamiklerinde birçok testi birincilikle tamamlayan ürün gamına sahiplerdir.

Motosikletten, uçak lastiğine dek ulaşan geniş üretim ve Moto GP – Formula 1 gibi pistlerde edinilen verilerin, binek lastiklere en iyi şekilde uygulanmasıdır.

Michelin lastikleri sunduğu konfor, güvenlik ve dayanıklı yapı gibi özellikleri ile tüketicilerin kalite beklentisini karşılarken, Michelin lastik fiyatları da ürün spesifik özelliklerine göre değişiklik göstermekte ve böylece tüm sürücülere hitap edebilmektedir.