Goodyear Hakkında

The Goodyear Tire & Rubber Company, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir lastik üreticisidir. Dünyanın en büyük lastik şirketlerinden The Goodyear Tire & Rubber Company'nin, 21 ülkede 47 fabrikası, ABD ve Lüksemburg’da iki inovasyon merkezi ve bünyesinde yaklaşık 63.000 çalışanı ile hizmet vermektedir.

The Goodyear Tire & Rubber Company'nin Türkiye'deki iştiraki olarak 1961 yılında kurulan Goodyear Lastikleri Türk A.Ş.; 2.000’e yaklaşan çalışanı ile Adapazarı ve İzmit fabrikalarında Goodyear, Fulda, Sava, Debica ve Kelly markaları çatısı altında, tüketici lastikleri ve ticari lastikler üretmektedir. 

Goodyear Lastik ve Kauçuk Şirketi, 1898 yılında Frank Seiberling tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletinin Akron şehrinde kurulmuştur. Kauçuk ve pamuk, dünyanın diğer yarısından getiriliyor ve sadece sınırlı demiryolu ulaşımı olan ücra bir kasabaya taşınıyordu. Seiberling şirketin adını vulkanizasyonun mucidi, cesur öncü, Charles Goodyear'ın adından aldı.

Mevsimlere Göre Goodyear Lastikleri

Yaz Lastikleri: Ilımlı hava koşulları için tasarlanan yaz lastikleri pek çok bölgede yıl boyunca kullanılabilir. Yaz lastiklerinin performansı, sıcaklık 7 °C altına düştüğünde azalır.

Dört Mevsim Lastikleri: Adından da anaşıldığı üzere, dört mevsim lastiklerimiz çok çeşitli zemin ve koşullarda çok yönlü bir performans için harika bir seçenektir.

Kış Lastikleri: Çekişe öncelik veren sırt desenleri ile 7 °C ve altındaki soğuk hava koşulları için optimize edilmiştir.


Zaman İçinde Elde Ettiğimiz Başarılar

1898 - The Goodyear Tire & Rubber Company kuruldu.
1904 - Dünyanın ilk çıkarılabilir lastiğini ürettik.
1908 - Dünyanın ilk seri üretilen aracı olan Ford Model T için lastik ürettik.
1909 - Uçaklar için ilk pnömatik lastiği ürettik.
1921 - İlk arazi lastiği olan Rut-proof’u ürettik.
1934 - Patladığında ekstra sabitlik sağlayan ilk lastik olan Lifeguard'ı piyasaya sunduk.
1965 - Saatte 966 km’lik kara hızı rekorunu ilk kıran aracın lastikleri Goodyear’dı.
1971 - Aya ilk basan lastikler bizimkilerdi.
1985 - Ticari uçaklara yönelik ilk radyal lastikleri tedarik ettik.
1993 - Islak koşullar için özel olarak tasarlanan ilk lastik Aquatred’i piyasaya sürdük.
1997 - 350 Formula 1 yarışı kazanan ilk lastikler bizimkilerdi.
2012 - AB lastik etiketleme sisteminin geliştirilmesinde öncü rol oynadık
2013 - A sınıfı ıslak zeminde yol tutuşu performansına sahip EfficientGrip Performance lastiklerinin lansmanını yaptık. Bu lastikler beş birincilik dâhil olmak üzere dergi lastik testlerinde 11 ödül almıştır.