Kelly Hakkında

Kelly-Springfield Lastik Şirketi, Amerikan araç lastikleri üreticisidir. 1894 yılında Edwin Kelly ve Arthur Grant tarafından Springfield, Ohio'da kurulmuştur. 1935 yılında Goodyear Tire and Rubber Company tarafından satın alınmıştır. iştiraki 1999 yılına kadar Goodyear Kuzey Amerika'ya entegre edildi.


Aracınızdaki Lastik Hava Basıncı

Aracımızın lastik hava basıncını sürüş güvenliğimiz için her zaman kontrol etmeliyiz. Araçlarımızda lastik hava basıncını anormal bir şey olmaz ise en az 15-30 günde bir kontrol etmemiz gerekmektedir. Her çeşit motorlu araç için lastik hava basıncı belirli periyotlar da kontrol etmek gerekmektedir.
Hava basıncı normal değerlerde olmayan bir araç virajlarda, fren ve yakıt tüketiminde istenen performansı göstermez. Kontrolü ve gerekli hava basıncının ayarlanması son derece kolay bir işlemdir.
 


Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalıdır?

Lastik hava basıncı aracın ağırlığına, ağırlık dengesine ve en önemlisi lastik ebatlarına göre değişkenlik gösteren bir durumdur. En sağlıklısı fabrikanın önerdiği verilerdir. Fakat bu verilere ulaşamıyorsak, ebatları üzerinden giderek aracımızın lastiklerine kaç Psi basınç uygulamamız gerektiğini anlayabiliriz.

 

Düşük Lastik Bacıncı Hakkında

- Yol tutuş kabiliyetiniz azalacaktır.

- Direksiyon hâkimiyetiniz azalacaktır.

- Islak zeminde fren mesafeniz azalacaktır.

- Lastikler çok fazla ısınacağı için, patlama riski ortaya çıkacaktır.