Far Ayarı

Eğer farların sadece yol kenarındaki çalıları aydınlatıyorsa ya da karşı şeritten gelen sürücüler sürekli sana uzun farlarını yakıp korna çalıyorlarsa büyük olasılıkla farların ayarsızdır ve diğer sürücülerin gözünü kör ediyordur. Birkaç küçük ölçüm yaparak ve bir tornavida kullanarak farlarını kolayca ayarlayabilirsin.

1- İşe arabanın bagajındaki ağırlıkları çıkartarak başla. Ardından tüm tekerleklerdeki lastik basıncının üreticinin önerdiği düzeyde olmasını sağla.

2- Eğer mümkünse senden başka birisi direksiyon başında dursun ve arabanın benzin deposu yarıya kadar dolu olsun. Buna ek olarak, (eğer varsa) arabanın far ayarının sıfır konumunda olup olmadığına bak.

3- Arabayı düz bir zemine, önü koyu renkli bir duvara ya da garaj kapısına 3 ila 4,5 metre mesafede olacak biçimde park et. Asfalt zeminli bir otopark ya da düz bir garaj girişi bunun için idealdir.

4- Uzun farları ya da sis farlarını çalıştırma. Bir su terazisini işaretlediğin iki orta nokta arasına yerleştirerek aynı hizadalar mı diye kontrol etmek lazım.

5- Farlardan birini ayarlayıp test ederken diğerinin önünü bir giysiyle ya da başka bir şeyle kapat çünkü farların ışıklarının karışması birbirlerinden ayırt etmeyi zorlaştırabilir. Sen ayarları yaparken birisi sürücü koltuğunda oturup sana yardım etsin ve farları yakıp söndürsün.

6- Arabanı bir test sürüşüne çıkararak farların düzgün ayarlandığından emin ol. Eğer gerekiyorsa yukarıdaki adımları takip ederek tekrar ayarla.